Z hrobu


Autorka: Jeaniene Frost
Nakladatelství: Fantom Print
Žánr: fantasy
Série: Noční lovci
Hodnocení: 3/5

Oficiální anotace:
Kolem upírů Cat Crawfieldové a jejího manžela Bonese vládne poslední dobou až podezřelý klid. Zdání však klame, protože je co nevidět čeká šokující odhalení, které je pošle zpět do akce. Musí totiž zabránit válce obrovských rozměrů… Díky tajným a zrůdným aktivitám agenta CIA, který se vymkl kontrole, se nebezpečně stupňuje napětí mezi lidmi a nemrtvými. Cat a Bones svádějí souboj s časem, aby uchránili přátele před osudem horším než smrt, protože čím více tajemství odhalí, tím fatálnější jsou následky. Pokud selžou, jejich životy – stejně jako těch, na nichž jim záleží – budou viset na nepatrném vlásku.

Recenze:
Z původních plánů mít z Nočních lovců delší sérii sešlo a autorka se rozhodla s Cat a Bonesem rozloučit již sedmou knihou. Před ústřední dvojicí tak nyní stojí "poslední" protivník. Přemoci ho se zdá být heroinskou záležitostí a Cat tak bude potřebovat pomoci nejen od přátel, ale i od rádoby nepřátel. Co původně jako záchranná mise přátel, velmi rychle přeroste v něco úplně jiného.

Mám starosti o Tatea, Juana, Davea a Coopera. - Don


Světu, ve kterém žijí lidé ve sladké nevědomosti o existetnci nadpřirozených bytostí, hrozí mezidruhová válka. Spory a vzájemná nevraživost mezi upíry a ghůly, která panuje snad od nepaměti je na spadnutí. Cat tomu musí zabránit za každou cenu, nevěstí to totiž nic dobrého pro nikoho a nejméně pro lidskou rasu. Prvním krokem je však získat informace, informace o osobě, která za vším stojí a podle všeho se jedná o vysoce postaveného politika. Upírka Cat, které se přezdívá Zrzavá Smrtka tak musí vyslechnout svého strýce Dona - ducha, který se však ke spolupráci zrovna dvakrát nemá...

Odpovídej výhradně na otázky, neodbíhej. - Cat


Autorka se snažila poprat s posledním dílem série, jak nejlépe mohla, ale tlak a konečnost všeho na ni působily možná malinko víc, než si sama připustila. Kniha proto nemá spád a brysknost, na kterou jsou její čtenáři zvyklý. Děj se táhne a je velmi lehko předvídatelný, Frost zde kopíruje sebe samu, což mě malinko zklamalo. Na druhou stranu to vedlo i k tomu, že se v knize setkáme s velkou většinou známých (a oblíbených) veldleších postav. Svou troškou do mlýna přispějí již jmenovaný Ian, nebo Spade s Denise či bývalý spolužák Cat Tim. Dokonce i taková Annette zde bude mít jednu, dvě věty.

Přestaň vrčet, Crispine. Svou někdejší náklonost ke tvé ženě jsem překonal, ale co platí pořád? Že jsem úžasný. - Ian


Jakmile naši hrdinové disponují chtěnými informace, bude třeba vniknout do tajného objektu, kde se - jakjinak - strhne pěkná mela. Poslední díl je plný emocí, to se spisovatelce nedá vytknout. Cat se bude muset vyrovnávat se ztrátou, či obrovským šokem. Z původního protivníka se vyklube lstivá a moci chtivá bestie, kterou nejde jen tak lehce zabít.

Já něco vím o tom, jaké je to vyrůstat v krutých podmínkách. donutí tě to pochopit dvě věci: kdo má moc a kdo ne. - Bones


Jako fanoušek této autorky jsem rozpolcená - na jednu stranu mě mrzí, že si nepřečtu další dobrodružství Zrzavé Smrtky, na stranu druhou - popřečtení posledního dílu - bych ke čtení dalšího dílu přistupovala s rezervou! Jak už jsem naznačila kniha působí rozpačitě, a ač se Frost snažila rozloučit se všemi z grácií, bylo na úkor plynulosti a nápaditosti příběhu. V každém případě je tohle kniha, kterou byste si (pokud jste přečetli předchozí díly série) neměli nechat ujít. Víc jak slabší 3 hvezdičky tomu však dát nemůžu.

Jen blázen zvolí dobrovolně nevědomost, když má informace přímo před nosem. - Marie