Holky někdy koušou


Autor: Neill Chloe
Žánr: fantasy
Série: Chicagoland Vampires
Nakladatelství: Fanntopm Print
Hodnocení: 4/5

Oficiální anotace:
Život vysokoškolačky nebyl určitě žádná sláva, ale byl můj. Vedlo se mi dobře, dokud upíři z Chicaga neohlásili světu svou existenci – a pak mě napadl zbloudilý upír. Stihl si dát jen doušek, než ho vyplašil jiný krvesaj… ten, který se rozhodl, že nejlepší způsob, jak mi zachránit život, je vzít mi ho. Z mého zachránce se vyklubal Mistr upír, pán Cadoganského Domu. Nyní se již nebudu potit nad dizertačkou. Budu se učit, jak zapadnout do rezidence v chicagském Hyde Parku, plné upíří smetánky věrné Ethanovi Sullivanovi, svému Pánovi. Samozřejmě, že tento vysoký, zelenooký, čtyři sta let starý upír má náležité kouzlo. Bohužel taky očekává, že mu budu vyjadřovat nekonečný vděk – a budu mu sloužit. Dobře… Jenže mé rostoucí schopnosti (najednou umím překvapivě dobře zacházet se skutečnými zbraněmi), nepříjemná sluneční alergie a Ethanovy postoje budou tím nejmenším, co mě bude trápit. Někdo mi jde po krku a stále se pohybuje po městě. Je to ten zbloudilý upír, který mě kousl? Upír z konkurenčního Domu? Naštvaný gang s pochodněmi? Mé uvedení do nočního života v Chicagu bude možná prvním impulzem k rozpoutání války. A při té poteče krev.

Recenze:
Merit - původně studentka Chicagské univerzity - se probouzí v limuzíně, je navlečená v luxusních večerních šatech a na nohou má má značkové lodičky. Ještě před pár dny by měla kecky, rifle a tričko s potiskem, to ale bylo předtím, že ji ve školním kampusu napadli. Neznámý upír ji chtěl rozdrásat hrdlo, než se mu to ovšak povedlo, jiný upír ji "zachránil". No, jak se to vezme, mistr jednoho ze zdejších "domů" ji totiž přeměnil v upíří novicku a život, který doposud znala se tak od základů změnil...

Tvé schopnosti právě vypukly v plné síle. - Catcher


Autorka svůj příběh vypráví v americkém Chicagu (jak sám název napovídá). Upíři vyšli - obrazně řečeno - na světlo a svět si na jejich existenci pomalu zvyká. Chloe se drží základních pravidel, její stvoření noci zabije sluneční světlo, dvěvěný (osikový) kůl vražený do srdce, nebo tradiční useknutí hlavy. Malinko odlehčenější je touha novorozeňat (i dospělých jedinců) po krvi. I zde se najdou upíři, kteří ovládají jistý druh telepatie. Spisovatelka promě krvesajů do příběhu navíc vepsala i kožoměnce, čarodějnice ale třeba i vodní nymfy. To své "navíc", které vetkala do stránek knihy je hierarchie upírů, kteří jsou zde rozděleni podle své příslušnosti do jednotlivých domů. V Chicagů jsou tři takové rody - Navarrové, Greyové a Cadoganové, ke kterým od nynějška patří i hlavní hrdinka.

Jelikož si mě ranila, dlužíš mi tanec. - Morgan


Merit, která pochází z prominentní rodiny, se připravuje na tzv. komendaci, což je podle upířího kánonu úvodní obřad při kterém mají nově stvoření upíři odpřísáhnout věrnost svému domu a mistrovi, který je stvořil. Tvrdohlavá brunetka však od malička vzdorovala svému otci, proto je jí proti srsti slibovat hory doly Ethanovi Sullivanovi, který z ní vysál poslední zbytky lidství.

Nejdřív mě napadlo, jestli tohle nemá být karmický trest. - Merit


V prvním díle upíří série nás autorka postupně seznamuje s pravidly svého světa. Vše je vysvětleno přímo a vykresleno zajímavým způsobem. Hlavní hrdinka, která má má potenciál se knihu od knihy zajímavě vyvíjet, začíná jako naprostý neználek. Jejími silnými stránkami jsou umíněnost a odhodlanost stát si za svým. Kromě Merit nás Neill seznamuje s dalšími postavami, které dotvářejí dynamiku a zároveň dodávají na sytosti příběhu. Je zde na první pohled povýšený, ale zásadový Ethan, nápomocný a drsný Catcher, střelená a výstřední Mallory nebo uhrančivý Morgan...

Budu tě muset požádat, abys ustoupil. - Merit


Na úkor nutného představení série je v knize slabší zápletka k níž se čteřám prostě musí pročíst. Sběhlý milovník urban fantasy se rychle zorientuje a začne tušit kam čím autorka míří... Osobně považuju "Holky někdy koušou" za víc než solidní rozjezd, série má naběhnuto na to stát se velmi oblíbenou.

Potřebujeme změnu. Nový směr. Ona nám ho může dát. - Amber


Abych to tady shrnula, příběh začal zajímnavě, charaktery jsou víc než "oblíbitelné", proto si první díl podle hodnocení knižního portálu GR odemne zaslouží 3 a půl hvězdičky.

Moje. Můj upír. Moje poddaná. - Ethan