Otrokyně citů


Oficiální anotace:
Ve světě bez emocí, v němž vládnoucí Psyové trestají jakékoliv tužby, musí Sascha Duncanová skrývat své pocity, které ji usvědčují z nedokonalosti. Odhalit je by znamenalo vystavit se hrůzné „rehabilitaci“ – kompletnímu vymazání duše a ztrátě všech vzpomínek na to, kým byla… Lucas Hunter je měňavec, člověk i zvíře v jednom, hladový právě po těch zážitcích, kterými Psyové opovrhují. Po staletích křehkého soužití stojí nyní Psyové a měňavci na pokraji války, vyvolané brutálními vraždami několika měňaveckých žen. Lucas je odhodlán nalézt mezi Psyi vraha, který chladnokrevně zabil členku jeho smečky, a Sascha je jeho vstupenkou do pečlivě střežené psyské společnosti. Brzy však zjistí, že je tato na první pohled chladná žena schopna intenzivních prožitků – což silně přitahuje zvíře v jeho nitru. Lucas a Sascha jsou lapeni mezi dvěma znesvářenými světy a musejí oba zůstat věrni tomu, kým jsou – nebo vše obětovat a okusit temné pokušení…


Informace o titulu:
Autor: Singh Nalini
Žánr: fantasy
Nakladatelství: Fantom Print
Počet stran: 256
Série: Psyové / měňavci 1

Něco málo o autorce:
Nalini Singh se narodila na Fiji, vyrůstala však „v domově hobitů“ na Novém Zélandě. Příběhy píše celý svůj život. Jak sama o sobě tvrdí – vytvářet unikátní postavy, kterým dopřává šťastné konce je něčím, co ji naplňuje. Sen být spisovatelkou na plný úvazek se jí splnil na podzim roku 2002, kdy se jí ozvalo nakladatelství s tím, že by chtělo koupit práva k její knize Desert Warrior. Během svého života strávila několik let v Japonsku a naskytla se jí možnost procestovat Asii. Než se uchytila, jako publikovaná autorka věnovala se profesím, jako jsou právnička, knihovnice či dělnice v továrně na sladkosti… Kromě série Psyové/Měňavci ji můžete znát díky knihám série Guilt Hunter.

Recenze:
O knize Otrokyně citů jsem slyšela od kamarádky, která mě nabádala k přečtení anotace. Dílo, ani autorka mi do té doby nic neříkaly. Po přečtení fantomprintské recenze a několika názorů na první díl této série na knižním portálu Goodreads jsem byla více než natěšená. Autorka vytvořila svět, ve kterém mají svou úlohu měňavci, kterým jsem podlehla díky výše zmiňovaným sériím, respektive jejich hlavním hrdinům (čti: Adam a Curran). Navíc příběh sliboval něco nového – rasu takzvaných Psy. Chadných individuí oproštěných od lidských emocí. Akční měňavci a vždy uvážliví Psy? Zajímavá kombinace!

Hlavní hrdinka této fantasy se jmenuje Sascha Duncanová a je jednou z nic necítících Psy. Žádný vztek, radost, závist, či láska… nebo tak by tomu aspoň mělo být, ale se Saschou není něco v pořádku. To, co by pro normálního Psy nemělo nic znamenat, je pro ni důležité. Věci nad kterými by se neměla pozastavit jí ovlivňují, a to velmi… Hlavní hrdinka si moc dobře uvědomuje, že to co se s ní děje je mimo statistiky jinak bezchybných členů její rasy , proto před ostatními staví mentální štíty a všemožně se snaží se svým „malým problémem“ zápasit a předstírat, že se od svých druhů neliší. Měla by být dokonalá, stejně jako její úspěšná matka – vážená členka rady Psy. Její obrana se však začne bortit v momentě, kdy ji přidělí k projektu, kde by měla spolupracovat s měňavci, respektive s jedním… s alfou místní smečky DarkRiverů.

Lucas Hunter je muž, který se řídí zákony smečky a vlastními instinkty. Právě proto si chce ze spolupráce se Psy odnést nejen naditou peněženku, ale i informace, které by mu pomohly dopadnout sériového vraha. Už delší dobu totiž mizí měňavecké ženy, jejichž zohavená těla pak členové smečky nacházejí na nejrůznějších místech. Policejní složky se celou věc snaží ututlat a následně ignorovat, ale Lucas a jeho druhové se s tím odmítají smířit. Dychtí po spravedlnosti, po krvi a po pomstě… Vše nasvědčuje tomu, že vrahem je právě někdo z rasy Psy… A to i přesto, že podle dostupných informací, by se mělo jednat o bytosti bez emocí, tedy bez motivu k tak ohavným zločinům, jako jsou vraždy… Co když je bezchybnost Psy jen lež?

Autorka svůj příběh vypráví s nábojem a kapitoly bezproblémově plynou jedna za druhou. Opravdu milým překvapením pro mě byla Psy-ská společnost. To jak funguje jejich myšlení nebo skutečnost, že se pro účely „vyššího dobra“ vzdali lidských pocitů. Boj hlavní hrdinky se sebou samotnou, a to jak se musí vyrovnávat s návaly něčeho nového, co se liší od pravidel naučených v dětství, představuje element, který u každé knihy hledám. Je to „TO“, které příběhu dává vlastní otisk.

V knize se objevují Psy, měňavci a lidé, osobně bych se v tomto případě bez měňavců obešla. Autorka a její Psy, kterým by sekundovali lidé, by si klidně vystačili sami. V dnešní době, kdy existuje knih o dlacích a měňavcích tolik, je těžké vtisknout vyčerpanému tématu jedinečnost, podle které by právě měňavci této či oné autorky/autora byli epičtí. Obávám se, že v Otrokynni citů to u mě nefungovalo! Dynamika smečky mi přišla (omlouvám se za srovnávání, ale nedá mi to) oproti té, kterou vytvořila Patricia Briggs (například v sérii Alfa a Omega), nedotažená a spíše mi vadila…

Vztah Saschy a Lucase se mi líbil, ale neposlal mě do kolen (zase mám tendenci srovnávat...). Postava Saschy byla napsáva velmi dobře a její postupné objevování několika stránek vztahu s někým jiným vymyslela autorka fajnově. Co mi tak nějak neladilo byl Lucas, upřímně mnohem raději bych věnovala pozornost jiskření Saschy a Doriana (vedlejší postavy a jednoho z členů smečky DarkRiverů).

Ale zpátky k recenzi na první díl série. Zmíněné střípky nedostatků (za mě) podtrhuje překlad. U podobných knih jsem zvyklá na vymazlené záležitosti od Kateřiny Niklové, Zuzany L’alíkové, či Petry Kubáškové a Hany Šimečkové… Jejich styl překládání žánru urban fantasy, s kick-ass hrdinkami a silnými mužskými posilami, vyloženě sluší a já se na nich stala jednoduše závislá. Tady mi to přišlo místy strojové a bez nápadu. Takže i proto v konečném hodnocení nemůžu dát více než tři hvězdičky z pěti. Autorčin námět by si zasloužil víc, ale kvůli chybějícímu jiskření mezi ústřední dvojkou a zmiňovanému překladu, budou muset tři hvězdy stačit. Každopádně má nová fantomprintská série potenciál a já doufám, že v dalších knihách se autorka více zaměří na Psy a jejich společnost…