Nesmrtelná koruna


Anotace:
Návrat rozezlených bohů je dostatečně velká hrozba. A teď se objevilo další nebezpečí… Justin a Mae nadále plní svou misi, pak ovšem dojde k zásadnímu zlomu v běhu událostí. Jsou přiděleni k delegaci Luciana Darlinga, Justinova starého přítele a zároveň tak trochu protivníka. Společně se vydávají na území Arkádie, nebezpečného souseda RUNA.
V tamní společnosti jsou ženy stále majetkem mužů a náboženství a vláda splývají v jedno. Justin, který se sám ještě těžce smiřuje s vlastním bohem, zde objevuje skutečně velmi mocné síly.
Mezitím Mae, která jen velmi neochotně hraje roli Justinovy milenky, plní svou vlastní soukromou misi: hledá svou nevlastní neteř, které se její rodina před lety zřekla a nechala ji unést za hranice. Ani jeden z našich hrdinů si zpočátku nevšimne, že jejich snaha zastavit v Arkádii návrat bohů může být velmi brzy zmařena...


Informace o titulu:
Autor: Richelle Mead
Žánr: Fantasy, dystopy
Nakladatelství: Domino
Počet stran: 452
Série: Věk X

Recenze:
Richelle dnes a denně ukazuje, že velmi zaslouženě patří na přední příčky v seznamu mých oblíbených autorek! Druhým dílem série Věk X mě totiž opětovně dostala. Původně jsem si myslela, že budu potřebovat nějaký ten pátek, abych se prokousala těmi 450 stránkami, ale opak byl pravdou. Díky jejímu kouzlení se slovy mi to netrvalo ani týden.

Zatímco v prvním díle Mead věnovala dostatek času přibližování jejího nového světa čtenáři, tady si mohla dovolit odhodit veškeré zábrany a plnou parou se vrhla do vyprávění dech beroucího příběhu. Dějová linka působí opravdu velmi příjemně a nedovoluje čtenáři od knihy ani na moment odběhnout. Od samého začátku je poznat, že spisovatelka se se sérií vyloženě mazlí – chce dát co nejvíc nejen fanouškům, ale i postavám svého příběhu.

Tentokrát se Mae a Justin musejí vyrovnat s tím, co na ně autorka pošle mimo území RUNA. Jejich úkol je zavede do (oproti RUNA) méně civilizované Arkádie, kde se k ženám chovají podobně jako k otrokyním ve středověku. Toto uspořádání bude o to zajímavější, protože hlavní hrdinové musejí vystupovat jako pár. Autorka se v knize soustředí na plynulé propojení fantastických a dystopických prvků, ale i na problémy (bohužel) dnešní společnosti. Za velké plus beru to, jak věrohodně lze situaci v knižní Arkádii srovnat s některými nábožensky založenými zeměmi, kde něžnému pohlaví zakazují pro nás běžné věci…

Kromě opravdu povedeného příběhu je nutné pochválit (!) i vývoj hlavních postav. Z původně strojené a hodnotami řízené pretoriánky se Mae postupně mění v člověka, který v sobě nachází víc a víc lidskosti – jestli to tak můžu popsat. Na druhou stranu se Justinovi krůček po krůčku (ač někdy nevědomky, nebo nedobrovolně) daří splývat s náboženským přesvědčením. Autorka s jejich charaktery vyloženě čaruje. Osobně se mi to, co jsem si o nich dvou (Justinovi a Mae) přečetla, líbí a jsem neuvěřitelně zvědavá, co bude dál…

Nejen hlavní postavy mají v Nesmrtelné koruně svou úlohu. Do příběhu přispívá svou vlastní linií i Tessa, které jsem nejprve nemohla přijít na chuť. Přiznám se, že i ve druhém pokračování jsem měla její kapitoly ráda méně, ale i tak mi sedla lépe než v první knize. Kromě mých havraních favoritů zde má své místo i Lucian - doufám, že v dalších dílech ho bude víc a víc a víc… Z nějakého důvodu mi učaroval a ať tak či tak, doufám, že bude mít v závěru větší roli… Navíc čtenářům Richelle představuje novou postavu, kterou bych charakterizovala jako otravnou sestřenici Rity Holoubkové – je tedy velmi snadné ji nenávidět. Sečteno podtrženo, druhý díl plive jak akci, tak drama a kniha by se měla prodávat s upozorněním – POZOR, návykové! Za to, že jsem se nenudila ani stránku a odnesla jsem si přesně to, na co jsem od Richelle zvyklá musím dát čtyři a půl hvězdičky z pěti možných.