Indigové kouzlo


Autorka: Richelle MEAD
Nakladatelství: DOMINO
Žánr: fantasy
Série: Pokrevní Pouta 3
Hodnocení: 4/5

Oficiální anotace:
Povinnost je jedna věc. A láska druhá. Co když ale jdou proti sobě? Mladá alchymistka Sydney chrání královninu sestru Jill před zabijáky a spolu s ostatními přáteli v utajení studuje na elitní škole v Palm Springs. Není to ale zdaleka vše, čím se její mysl zaobírá: nedokáže v sobě potlačit city k Adrianovi. Ví sice, že je naprosto nepřípustné, aby jakožto člověk chodila s vampýrem, ale copak si může v něčem takovém poručit? Zároveň Sydney pátrá po zběhlém alchymistovi Marcusi Finchovi, který zřejmě střeží veliké tajemství indigového kouzla. A možná má i informace o tom, že alchymisté Sydney celý život lhali a jen ji využívali…

Recenze:
Ve třetím díle série Pokrevních Pout, které je volným pokračováním úspěšné Vampýrské Akademie (VA), se opětovně setkáváme s alchymistkou Sydney a jejími „přáteli“. Tentokrát pobyt ve slunném Palm Spings komplikuje mocná čarodějnice a navíc pravidly opředenou mysl Sydney nahlodává skutečnost, že její život může být jedna velká pavučina lží…

Sydney: „Znovu jsem uvažovala, jestli chci vůbec vědět, co to bude obnášet.“


Sydney miluje pravidla a předvídatelnost, řídí se striktními pravidly alchymistů už od malička. Je dobrá v tom, co dělá. Byla vychovávána, aby chránila lidský svět před vampýry. Jsou to přece jen noční nestvůry, které se živí krví. Nejde o bytosti s duší, natož s city, že? Ale po tom, co strávila několik měsíců s morojskou princeznou Jill a dalšími vampýry se její priority otřásly v základech … Z velké většiny za to může Adrian, který jí vyznal lásku a je mu úplně jedno, že on je vampýr a Sydney člověk.

Adrian: „Jsem mistr v sebeovládání.“


Ardian je moroj královského původu, který proslul svou oblibou alkoholu, mejdany a aférkami na jednu noc už v sérii Vampire Academy. V Pokrevních poutech však jako jedna z hlavních postav dostává ještě více prostoru a autorka se tak může vyřádit na jeho charakteru. Postupně čtenáři rozkresluje hned několik doposud zastřených aspektů Adrianovy osobnosti. Pokud jste si tuhle postavu neoblíbili už dříve, teď Vás svou bezprostředností, zábavnými hláškami a ochranitelským přístupem, odzbrojí (dobrá, možná jsem malinko zaujatá).

Sydney: „Energie ve mně vzrůstala, byla čím dál hřejivější a radostnější. Poddala jsem se jí.“


Indigové kouzlo má ve srovnání se dvěma předešlými díly méně akčnější děj, o to víc se Richelle věnuje vztahu mezi Sageovou a Ivaškovem. Takže na své si přijdou hlavně romantické duše. Nicméně i akce chtivé čtenáře autorka, nejen vampýrské tématiky (na svém triku má i sérii knih o Sukubě Georgině Kincaidové, ságu Dark Swan a nejnovější knižní počin se jmenuje Agex of X) nenechá na holičkách. Jak už bylo zmíněno výše, Sydney se bude muset vyrovnat s hrozbou, kterou představuje čarodějka, která z mladých a nadaných dívek vysává život. S tím souvisí skutečnost, že se bude muset vzepřít logickému alchymistovi v sobě a ponořit se víc do světa magie.

Mimo to vyvstává až moc nesrovnalostí s alchymisty. Proč jí na její otázky nikdo neodpověděl přímo? Tají snad alchymisté něco? Co když je všechno úplně jinak, než si po celou dobu myslela? Sydney začíná pochybovat a je odhodlaná najít odpovědi … A pokud ji v tom její nadřízení nemíní pomoci, zvládne to sama. Na vlastní pěst se vydává pátrat Marcusi Finchovi – alchymistovi, který zběhl.

Takže postavit se černé magii, zjistit pravdu o svých lidech, uchránit Jill od újmy, plus vyrovnat se s tím, co v ní vzbuzuje Adrian – nic, s čím by si hrdinka knih Richelle Mead nedokázala poradit, nebo ne?

Sydney: „Nic z toho mi nepřipadalo důležité, dokud jsem konečně nenašla osobu, kterou jsem tu hledala.“


Kniha se čte poměrně rychle. Děj má spád, i když je zde pár nudnějších pasáží, které však dotváří atmosféru autorčina světa. Spousta čtenářů třetí díl definuje jako takové ticho před bouří. Myslím, že se tím mohu ztotožnit i já. Velké plus je přítomnost oblíbených postav z Vampýrské akademie, slabší stránkou zmíněný zdlouhavý opis jistých scén. Závěrem musím podotknout, že se jedná o další povedenou knihu od americké autorky, která si stále drží svůj standard. Takže pokud Richelle a její psaní máte rádi tak jako já, určitě si tento díl nenechte ujít …

Adrian: „Některý věci za problémy stojí."