Jako led


Oficiální informace:
Autor: J. Lynn
Žánr: romance
Série: Jako led 1
Nakladatelství: Baronet

Anotace:
Jednadvacetiletá Sydney je zamilovaná do Kylera snad odjakživa. Jsou nejlepšími kamarády od té doby, co ji shodil na hřišti a ona ho donutila sníst bábovičku. Někdy během těch let se do něj opravdu hodně zamilovala. A jaký je v tom problém? Kyler je děvkař. Nikdy nezůstal s jednou holkou déle než pár nocí. Zatímco spolu studují posledním rokem na univerzitě, Sydney nechce ohrozit jejich přátelství tím, že by Kylerovi přiznala, že ho miluje.

Kyler vždy vnímal Sydney jako nedosažitelnou. Znamená pro něj vše a je dokonalá. Své city k ní však stále ukrývá nebo směřuje na jakékoli další ženy. Ostatně Kyler bude vždy jen chudý kluk ze špatné čtvrti a Sydney ta jediná holka, kterou nikdy nemůže mít.

Když ale spolu kvůli masivní sněhové bouři uvíznou v luxusním lyžařském letovisku, nic nedokáže zastavit jejich vášnivé city, aby se vydraly na povrch. Přežije jejich přátelství vzájemnou přitažlivost? A přežijí vůbec oni? Protože zatímco padá sníh, někdo je sleduje, a tak jim lyžařský výlet může změnit život víc než jen jedním způsobem.


Recenze:
Sydney je v posledním ročníku na vysoké škole. S učením nemá problémy, to v čem pokulhává je schopnost odvázat se. Na večírcích raději pomalu upíjí dietní colu s rumem, než aby do sebe obracela jednoho panáka za druhým. Její život postrádá větší akci, jediným rušivým elementem v jinak stereotypním bytí pro ni představuje její kamarád z dětství Kyler. (poznámka: nevím, kde na jméno "Kyler" autorka přišla, ale trvalo mi několik kapitol, než jsem ze své mysli dostala jména "Tyler" a "Kyle").

Kyler je jedním slovem sukničkář. Může mít dívku, na kterou si ukáže. Večírky, popíjení, nezávazné úlety na jednu noc - to je přesně on. Každé pravidlo však má svou vyjímku a tahle kniha je tomu důkazem… S jednou holkou je tomu jinak. Syd pro něj vždycky znamenala něco víc. Není to jen kamarádka, která ho odmítá odepsat, ale je i něčím nedosažitelným, až posvátným...

Dějová linka příběhu je v porovnání s předešlou knihou, kterou jsem od J. Lynn četla, poněkud jednodušší. Autorka sice přišla s milým nápadem, ale podle mého si mohla více pohrát s dramatičností příběhu. Věnuje se naplno vztahu mezi Kylerem a Sydney (což, se dá od romance předpokládat), ale kniha by působila komplexněji, kdyby trochu více rozvedla vedlejší děj. Ten tak stojí na velmi slabých až neexistujících základech…

Sydney už nějakou dobu bojuje sama se sebou - chtěla by vztah s Kylerem posunout na další stupeň, ale nekonečný houf atraktivních dívek a nedostatek sebevědomí jí v tom brání. Sama v sobě tak své pocity dusí a snaží se je skrývat pod rouškou přátelství. To se však velmi rychle změní, když pro jednou popustí uzdu svému "puritánství". V tequillovém opojení totiž zábrany jaksi přestávají fungovat...

Kyler žil v domnění, že Sydney po něm chce jen platonický vztah. Proto ho její chování překvapí… A neobejde se to bez následků. Velmi rychle se mu v hlavě rojí myšlenky na zakázané věci. Ale Syd je přece křehká a čistá dívka! Proč by se měla zahazovat s někým jako je on…?

Autorka postavy uvězní v horské chatě, zatímco všude kolem funí sněhová bouře. Nepříjemné "domácí vězení" posílí i podivné události - přívod elektřiny není utržený vlivem nepříznivého počasí, nýbrž ustřižený a okno nerozbila ulomená větev, ale výstřel z pistole... Ústřední dvojice se tak bude muset vyrovnat nejen se svými zmatenými pocity, ale i s možnou hrozbou zvenčí.

Za plus knihy považuji uvěřitelnost hlavní hrdinky, se kterou je velmi snadné se ztotožnit, mínusem je nevyužitý napínavý potenciál. V konečném součtu to vidím na tři hvězdičky z pěti.