Smrtící duchové


Oficiální anotace:
Svět není takový, jaký býval. Mrtví vstali z hrobů a útočí na živé. Mocná Církev Skutečné pravdy, která od pádu vlády o všechny pečuje, přísahala, že odškodní občany obtěžované mrtvými. Seznamte se s Chess Putnamovou, potetovanou čarodějkou a neformální lovkyní duchů, která se v zapuzování děsivých mrtvých opravdu vyzná. Ale Chess skrývá temné tajemství – dluží spoustu peněz nebezpečnému drogovému králi Ranařovi, který chce okamžitou splátku ve formě nebezpečné práce zahrnující černou magii, lidskou oběť, ohavného démonického netvora a tolik zlovolné magie, že by dokázala vyhladit celé město duší. Chess je zmítána mezi vášní k vůdci nepřátelského gangu a přitažlivostí k Ranařovu nelítostnému vymahači. Začíná zvažovat, jestli ten spěch stojí za to… Jasně, že stojí.


Informace o titulu:
Autor: Kane Stacia
Žánr: fantasy
Nakladatelství: Fantom Print
Počet stran: 288
Série: Downside 1

Recenze:
O autorce jménem Stacia Kane jsem doposud neslyšela. S recenzním výtiskem její knihy Smrtící duchové jsem tak vstupovala do neprozkoumaných vod. Naučila jsem se od nových autorů raději nic neočekávat, tak abych po přečtení nebyla zklamaná… V tomto případě byla obezřetnost téměř nepotřebná… Kane totiž prvním dílem ze série Downside představuje zajímavý a svět s rychle „oblíbitelnými“ postavami (v mém případě, jsou to hlavně ty vedlejší).

„Někdo tu prováděl kouzla. Zakázaná kouzla.“ - Chess


Lidstvu byly (obrazně řečeno) otevřeny oči. Víra v jakoukoli božskou entitu je zbytečná, neboť existuje pouze jedna církev, ta, která šíří pravdu. Obyvatelstvo otravují neklidní duchové, se kterými se umí vypořádat speciálně cvičení pracovníci církve – odhalovači. Jedním z těchto odhalovačů/čarodějů, kteří mají za úkol zapuzovat zbloudilé duše zpátky do podzemního města mrtvých je i hlavní hrdinka Chess. Jedná se o houževnatou a samostatnou dívku s tělem pokrytým ochránným tetováním. Autorka se dívce nebála vdechnout odhodlanost a charakter opepřit o nezdravé návyky. Chess není typickým příkladem pro dnešní mládež, volné chvilky si totiž krátí polykáním roztodivných pilulek (ať už na uklidnění či povzbuzení) a kouřením. Tlumí tak realitu ne zrovna růžového bytí. Je sirotek, který nemá v pravém slova smyslu kamarády. V životě má vlastně jen prášky a práci.

Hlavu měla jako vycpanou vatou. V ruce – i v jiných částech těla – jí dosud tepalo a Chess toužila po spánku neméně než po dalším Nervíku.


Právě větší spotřeba stimulantů ji natlačí do jisté prácičky pro jejího dealera (Ranaře). Ten by chtěl rozšířit své působiště, ale k tomu potřebuje očistit jedno zapadlé letiště od jeho současných osadníků – duchů. Chess se tak chtě nechtě pouští do dalšího nebezpečného vyšetřování. Spolu s Postrachem – pravou rukou Ranaře zjišťuje, že na letišti jen tak nestraší... Vše je mnohem zamotanější a nebezpečnější, než se na první pohled zdá! Chess se tak zase jednou zamotala do něčeho opravdu nepříjemného. Aby toho nebylo málo, dostane zároveň přidělený nový případ od církve, a ani ten není tak průhledný, jak by se na první pohled mohlo zdát!

„Myslel jsem, že démoni nejsou skuteční.“ – Postrach


Stacia se v první knize na rozdíl od mnoha svých kolegů nevěnuje až tak přibližování jejího právě vytvořeného světa. Čtenář se tak musí postupně chytat sám. Autorka tak měla více prostoru pro dějovou linku, která je protkaná napětím, a to až do poslední kapitoly. Ději je třeba věnovat větší pozornost, neboť spisovatelka našla oblibu v delších souvětích, které knize ubírají na mrštnosti. Ze začátku to působí chaoticky, ale na konci do sebe vše zapadá, tak jak Kane plánovala. Nebýt Chessyných zlozvyků, patřila by dívka k mým oblíbeným hrdinkám. Na druhou stranu jsem si docela rychle zvykla na její stín – Postracha, který je prototypem skály, na kterou se může spolehnout za každé situace. Kniha se mi líbila a zaslouží si 3,5 hvězdičky.